Äärimmäisten sääilmiöiden ennustettu yleistyminen ja talviolosuhteiden muuttuminen uhkaavat Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan lisätä vesiepidemioiden riskiä Suomessa. Vesilaitoksilla arvioidaan kuitenkin olevan hyvät edellytykset ilmastonmuutokseen sopeutumiseen.
– Suomen vesilaitosten vesihuoltotekniikka on korkeatasoista ja erityisesti suurilla ja keskikokoisilla vesilaitoksilla on hyvä tietämys vesiturvallisuuden takaamisesta, THL:ssä vesihuoltohankkeen päätutkijana toiminut erikoistutkija Päivi Meriläinen kertoo tiedotteessa.
Sopeutumisen edellytyksenä on, että vesilaitokset tiedostaisivat sää- ja ilmastoriskit ja huomioisivat ne riskinhallintasuunnitelmissa ja investoinneissa.
– Yleinen vesihuollon tietotaso ilmastonmuutoksen riskeistä ei ole kovin korkealla. Aiheesta ei ole puhuttu tarpeeksi, eikä lisäkoulutusta ole järjestetty. Sopeutumistoimia tarvitaan kaikkialla Suomessa, Meriläinen arvioi.
Ilmastopaneelin raportin mukaan Suomen vesilaitostoimijat ovat hyvin tietoisia ilmastonmuutoksesta. Vaikka yleisellä tasolla ilmastonmuutosta pidetään uhkana Suomen vesiturvallisuudelle, harva toimija kuitenkaan kokee kyselyn mukaan ilmastonmuutoksen uhkaavan oman laitoksen vesiturvallisuutta.
Vesihuoltolaitokset kokevat pystyvänsä vastamaan nykyisin riittävästi säänvaihteluiden aiheuttamiin haasteisiin. Erityisesti sähkökatkoihin on varauduttu hyvin. Toisaalta puolet laitoksista ei ole varautunut esimerkiksi pitkittyneeseen kuivuuteen tai tulviin.
Vain osalla laitoksista on raportin mukaan varautumissuunnitelmia, ja ilmaston muuttuminen on huomioitu suunnitelmissa harvoin. Joka kolmannessa laitoksessa sää- ja ilmastoriskejä ei ole tarkastelu lainkaan.
Ilmastopaneelin jäsen ja vesihuoltohankkeen vetäjä, THL:n professori Timo Lanki arvelee, että ilmastonmuutokseen sopeutuminen ei ole ollut näkyvästi esillä vesiturvallisuuden hallinnassa, koska muutoksia ei ole koettu vielä tähän mennessä kovin konkreettisesti.
– Vesilaitokset pystyvät vastaamaan tämän hetkisiin uhkiin hyvin, joten laitokset eivät välttämättä koe ilmastonmuutosta uhkana omalle toiminnalleen. Vesihuollon pitäisi kuitenkin pystyä ennakoimaan tulevia uhkia niin isoilla kuin pienilläkin laitoksilla, Lanki muistuttaa.
Suomessa oli vuosina 1998–2018 yhteensä 97 vesiepidemiaa, joista 75 liittyi raakavesien likaantumiseen.