Ilkka Kanerva IS:lle: Kabulin toimissa haaskattiin liikaa aikaa

Kansanedustajan mukaan Suomen täytyy kyetä nopeampaan päätöksentekoon vastaavissa tilanteissa.
Puolustusvoimien suojausjoukon sotilaita ja evakuoitavia ihmisiä Kabulin lentoasemalla. / LEHTIKUVA / HANDOUT / PUOLUSTUSVOIMAT
Puolustusvoimien suojausjoukon sotilaita ja evakuoitavia ihmisiä Kabulin lentoasemalla. / LEHTIKUVA / HANDOUT / PUOLUSTUSVOIMAT

Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Ilkka Kanervan (kok.) mukaan Kabulin evakuointioperaatio olisi pitänyt käynnistää jo aiemmin.

Hänen mukaansa päätöksenteon pitäisi toimia nopeammin, jos asiasta on poliittinen yksimielisyys. Puolustusvoimien suojausjoukko lähetettiin kohti Afganistania valiokunta- ja eduskuntakäsittelyn jälkeen.

– Jokainen päivä oli arvokas. Ja niitä menetettiin siinä alkuvaiheessa, Kanerva sanoo Ilta-Sanomille.

Kansanedustaja kehottaa pohtimaan Suomen suhtautumista Afganistanin uuteen hallintoon. Maa tulee olemaan lähivuosina hauraassa tilassa.

– Se antaa happea sellaisille toimijoille, joiden tarkoituksena on käyttää väkivaltaa ja toimia, joita ei voi oikeusvaltion ja ihmisoikeuksien vinkkelistä hyväksyä.

Terrorismiuhan on pelätty nousevan myös Suomessa.

– Ei ole mihinkään levollisuuteen varaa. On syytä ottaa tosissaan suojelupoliisinkin raportit näistä asioista, Kanerva jatkaa.

Mainos