IL: Pienpanimon suosio kasvoi, menetti osan myyntioikeuksista

Fat Lizard ei saa jatkossa myydä yli 5,5-prosenttisia oluitaan panimokaupasta.
Asiakkaita ravintola Fat Lizardissa Kaivopihan ravintolakäytävällä Helsingissä. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA
Asiakkaita ravintola Fat Lizardissa Kaivopihan ravintolakäytävällä Helsingissä. LEHTIKUVA/RONI REKOMAA

Espoolaisen Fat Lizard Brewing Companyn myynnin kasvu on johtanut pienpanimoita koskevien etujen menetykseen.

Iltalehden mukaan 500 000 tuotetun olutlitran rajan ylittyminen tarkoittaa, ettei panimo saa myydä yli 5,5-prosenttisia oluita panimollaan. Myös verotus kiristyy.

– Koemme ongelmallisemmaksi sen, ettemme saa enää myydä vahvoja oluita omalta panimokaupaltamme. Eli käytännössä kaikkia yli 5,5 prosenttia vahvoja oluita saa tulevaisuudessa pääasiassa vain ravintoloista, toimitusjohtaja Eero Kukko sanoo.

Ainoa mahdollinen jälleenmyyjä on nykyisen lainsäädännön mukaan Alko, jossa oluiden hinnat voivat nousta Kukon mukaan ”aika huomattavasti”.

Tilanteen tekee erikoiseksi se, että Fat Lizard saa myydä oluitaan ulkomaisille verkkokaupoille. Kotimaassa yhtiön omalta kaupalta se on nyt kiellettyä.

– Tietenkin on hienoa, että panimomyymälä ja -ravintola jatkuvat, mutta tuntuu vähän hullulta, että meitä tällä tavalla ”rangaistaan” panimon kasvusta, Eero Kukko toteaa IL:lle.

Mainos