Iltalehden tietojen mukaan edesmennyt yrittäjäneuvos Kirsti Paakkanen aikoi testamentata miljoonaomaisuutensa ”Suomen lahjakkaille lapsille”. 92-vuotiaan, Marimekon pitkäaikaisena omistajana ja toimitusjohtajana tunnetuksi tulleen Paakkasen kuolemasta uutisoitiin perjantaina.
Paakkanen puhui testamentistaan muutamaan otteeseen julkisuudessa. Hän luonnehti haluavansa maksaa testamentillaan ”rakkaudenvelkaa” Suomelle.
– Kun minä olen köyhästä kodista, ja olen lapsena saanut tässä maassa hyvän kohtelun, niin minä olen tälle maalle rakkaudenvelkaa, Paakkanen kertoi IL:lle vuonna 2017.
Paakkanen tarkensi OP-medialle syksyllä 2020, että hän on testamentissaan määrännyt perustettavaksi säätiön, jonka tarkoituksena on taideteollisuuden ja taloustieteiden sekä suomalaisen muotoilun kehittämisen ja kansainvälistämisen edistäminen ja näiden alueiden opetuksen edistäminen ja tukeminen.
Mittavan uran yrityselämässä tehnyttä Paakkasta on luonnehdittu Marimekon ”pelastajaksi”. Paakkanen myi Marimekon vuonna 2008.





