Lähes kaikki Lapin lomamökit on varattu pääsiäiseksi, kertoo Iltalehti. Käytännössä jäljellä on enää yksittäisiä mökkejä ja nekin pääasiassa kaukana suurista hiihtokeskuksista.
Esimerkiksi Lomarengas Oy:llä on vuokrattavana Lapissa noin 1 000 mökkiä, joista vapaana on noin 50.
Sama tilanne on Visit Levillä. Visit Levi välittää reilua 700:ää mökkiä Levin alueella. Niistä jäljellä pääsiäiseksi on enää muutamia.
– Ihan yksittäisiä kohteita löytyy matkailukeskuksista. Jos mennään vähän enemmän erämaastoon, sieltä saattaa vielä löytyä pääsiäisen kohteita. Ylläs–Levi-akselilta alkavat kaikki mökit olla menneet, Lomarengas Oy:n toimitusjohtaja Juha-Pekka Olkkola sanoo IL:lle.
Kasvaneen kysynnän taustalla on koronarajoitukset.
Sanna Marinin (sd.) hallitus antoi torstaina eduskunnalle esityksen liikkumisrajoituksista. Sen mukaan lyhyeksi ajaksi vuokratut vapaa-ajan asunnot olisivat liikkumisrajoitusten piirissä eikä niille saisi lähteä rajoitusten aikana pääkaupunkiseudulta tai Turusta.
Vaikka hallituksen tavoitteena on saada rajoitukset voimaan mahdollisimman pois, ne todennäköisesti eivät ehdi voimaan ennen pääsiäistä.
Oli rajoitukset voimassa tai ei, Visit Levin toimitusjohtaja Yrjötapio Kivisaarella on tiukka viesti lomamatkailijoille.
– Jos tänne pääsiäisenä tullaan, niin tullaan terveenä. Vaikka Suomeen ei olisi maskipakkoa määrättykään, niin Levillä niitä käytetään. Täällä ei niitä bileitä järjestellä. Tämä ei ole enää toivomus vaan ihan suora ohje, että näin tulee Levin alueella toimia, Kivisaari sanoo IL:lle.





