Iltalehti kertoo kolmikymppisestä työttömästä miehestä, joka pääsi työkokeiluun, lopetti sen ja jäi ilman työttömyysetuja.
Työttömänä ollut mies ei ollut halunnut olla ”täysin turha”. Hän hakeutui palkattomaan työkokeiluun TE-toimiston kautta. Työ kirpputorilla sisälsi neljän tunnin työpäiviä.
Tämän jälkeen mies joutui muuttamaan nopeasti paikkakuntaa noin 100 kilometrin päähän ja lopetti itse työkokeiluunsa osallistumisen. Heinäkuussa hän menetti työttömyystukensa. Hänen olisi pitänyt jatkaa työkokeilua 100 kilometrin päässä, ja hän olisi saanut yhdeksän euron kulukorvauksen matkasta.
– Olisin voinut ihan hyvin pysyä työttömänä, mutta halusin tehdä jotain. Eli jos olisin pelkästään juonut kaljaa, rahantulo ei olisi katkennut, mies sanoo IL:ssa.
Satakunnan TE-toimiston johtaja Juhani Sundell kommentoi vastaavanlaisten tapausten olevan valitettavia. Hänen mukaansa tuki on todennäköisesti evätty, koska työntekijä on itse lopettanut työkokeilun.
– Tämä kyseinen tapaus kuulostaa olevan ihan siinä rajoilla. Onhan se pitkä matka kulkea, mutta säädösten mukaan tässä on menetelty.