Droonit ovat kuvanneet Helsingin Kalasataman tornitalojen asukkaiden koteja, kertoo Iltalehti.
Visio-tornitalon asukas Toni Ahonen kertoo nähneensä ikkunansa takana droonin viikonloppuna. Vastaavia havaintoja ovat tehneet muutkin tornitalojen asukkaat syksystä lähtien.
– Satuin vain katsomaan ulos ja näin, että siellä vilkkui vihreää valoa. Mietin vähän, että mikähän homma. Katsoin tarkemmin, ja se oli drooni. Otin heti puhelimen käteen ja aloin kuvata sitä. Näytin sille keskisormea, koska ajattelin, että se kuvaisi sitä. Se oli ihan ikkunan toisella puolella, Ahonen kertoo IL:lle.
Videoita on julkaistu sosiaalisessa mediassa.
Rikoskomisario Jari Korkalainen Helsingin poliisilaitokselta vahvistaa IL:lle, että poliisille on lauantai-iltana tehty kuvatun kaltaisesta tapauksesta rikosilmoitus. Poliisi on paikallistanut epäillyn henkilön. Tapausta tutkitaan rikosnimikkeillä salakatselu ja ilmailun rikkomus.