IL: Annika Saarikko torjuu blokkipolitiikan – ”keskusta ei ole oikeistopuolue”

Jos nykyinen gallupkannatus olisi eduskuntavaalien tulos, keskusta tuskin pyrkisi mukaan hallitusneuvotteluihin.
Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Keskustan puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Keskustan puheenjohtajan, valtiovarainministeri Annika Saarikon mukaan keskusta ei ala edistää blokkipolitiikkaa, kertoo Iltalehti.

– Keskusta ei ole valmis asettumaan osaksi blokkeja. Tästä me myös keskustelimme täällä, Annika Saarikko kertoi IL:lle keskustan ministeriryhmän ja puoluehallituksen kesäkokouksen sisäisistä keskusteluista.

Saarikko sanoi, ettei hän sulje yhtään puoluetta pois yhteistyön mahdollisuudesta, eikä hän pidä blokkipolitiikkaa Suomen kannalta viisaana.

– Suomeen pitää aina kyetä muodostamaan toimintakykyinen hallitus.

Saarikon mukaan keskusta ei ole oikeistopuolue.

– Olemme keskustassa, ja ilman muuta ei-vasemmistolainen puolue, Saarikko sanoi IL:lle.

Hän haluaa tehdä selväksi, että jos nykyinen gallupkannatus olisi eduskuntavaalien tulos, keskusta tuskin pyrkisi mukaan hallitusneuvotteluihin. Silloin edessä olisi yritys vahvistaa kannatusta oppositiossa.

– Keskusta tarvitsee suomalaisilta nykyistä vahvemman tuen, jotta nämä keskustelut ovat mielekkäitä, Saarikko totesi IL:lle.

Mainos