Ihmettelevä vanhus: Pankki soitti tarjouksineen heti kun sain perinnön

Pankin varainhoitoyksikkö osoitti ripeyttä.

Nimimerkki Ihmettelevä vanhus kirjoittaa Helsingin Sanomain mielipidesivulla saaneensa äskettäin perintöä. Perinnönjaon jälkeen varat maksettiin hänen pankkitililleen.

– Jo seuraavana päivänä pankin varainhoitoyksiköstä soitettiin. Työntekijä totesi, että tililleni oli tullut perintövaroja.

– Hän tarjosi premium-asiakkuutta ja erilaisia sijoitus- ja muita palveluita. Kun kysyin, mistä tällainen varojani koskeva tieto oli tullut yksikköön, hän kertoi, että tilikonttorista oli annettu ilmoitus, kirjoittaja toteaa.

Hän kysyy, kulkeeko tieto asiakkaan varoista pankissa henkilöltä toiselle pankin liiketoiminnan tarpeiden mukaan.

– Millainen vaitiolovelvollisuus on niillä, jotka kuuluvat tiedonsaajien joukkoon? Julkisuudessa on viime aikoina ollut riittävästi sijoitusneuvoissa pettyneiden ja petettyjen kertomuksia.

Mainos