HVK:n toimitusjohtaja Ylellä: 10 miljoonan suojaimia ei voi käyttää missään

Huoltovarmuuskeskus kehotti lopettamaan suojainten käytön allergisten reaktioiden vuoksi.

Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) väliaikainen toimitusjohtaja Janne Känkänen myönsi Ylen aamussa, että liikemies Onni Sarmasteelta ja kauneusyrittäjä Tiina Jylhältä 10 miljoonalla eurolla tilattuja hengityssuojaimia ei voida käyttää missään.

Känkäseltä kysyttiin, onko nyt niin, että 10 miljoonalla hankittuja suojaimia ei voida käyttää yhtään missään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tältä se nyt tällä hetkellä näyttää, Janne Känkänen vastasi Ylen aamussa.

Huoltovarmuuskeskus tiedotti perjantaina, että osassa tilastuista suu-nenäsuojaimista on ”laatupoikkeamia”.

VTT:n testausten perusteella Sarmasteelta tilatut suojaimet eivät täyttäneet sairaalakäyttöön asetettuja vaatimuksia. Sosiaali- ja terveysministeriö ohjeisti kuitenkin, että suojaimia voi käyttää hoivayksiköissä. Suojaimet aiheuttivat kuitenkin allergisia reaktioita. HVK pyysi lopettamaan suojainten käytön.

Janne Känkäsen mukaan nyt selvitetään, paljonko kauppahinnasta voidaan saada takaisin.

Poimintoja videosisällöistämme

– Tästä 10 miljoonasta eurosta osin riidellään ja katsotaan, kuinka paljon siitä rahasta voidaan turvata vielä takaisin valtiolle. Mutta on ennenaikaista kommentoida enempää.

Känkänen sanoi, että Huoltovarmuuskeskuksella ei ole ollut riittävää osaamista yllättäen tulleen suuren hankinnan hoitamiseen.

Keskusrikospoliisi on aloittanut suojainkaupoista esitutkinnan, jossa rikosnimikkeenä on muun muassa epäilty törkeä petos.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Iltapäivällä Huoltovarmuuskeskus tarkensi Känkäsen lausuntoja tiedotteella, jonka mukaan Sarmasteen toimittamat maskit ovatkin sopivia esimerkiksi kotihoitotyöhön.

Lue myös:

HVK: Allergiaa aiheuttavia suojaimia voikin käyttää

Mainos