HVK: Allergiaa aiheuttavia suojaimia voikin käyttää

Huoltovarmuuskeskus kehotti lopettamaan suojainten käytön torstaina, tänään ne ovat jälleen käyttökelpoisia kotihoitoon.

Huoltovarmuuskeskus tarkentaa tiedotteessaan väliaikaisen toimitusjohtajan Janne Känkänen lausuntoja suojamaskeista.

Känkänen myönsi tänään maanantaina Ylen aamun haastattelussa, että Suomeen 7. huhtikuuta saapuneet liikemies Onni Sarmasteen toimittamat hengityssuojaimet ovat kaikki käyttökelvottomia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kyseiset suojaimet eivät olleet VTT:n testitulosten perusteella sopivia sairaalakäyttöön, eli ne olivat käyttökelvottomia siihen tarkoitukseen, johon ne oli tilattu, Huoltovarmuuskeskus tarkentaa iltapäivällä julkaisemassaan tiedotteessa.

Huoltovarmuuskeskuksen mukaan kyseiset suojaimet sopivat kuitenkin esimerkiksi kotihoitotyöhön. Kyseinen erä hengityssuojaimia ja kirurgisia suu- ja nenäsuojamia on jaettu useisiin satoihin toimipisteisiin ympäri Suomen.

– Huoltovarmuuskeskus on saanut muutaman valituksen suojien aiheuttamista allergisista reaktioista, jonka vuoksi kehotimme lopettamaan kyseisten kirurgisten suu- ja nenäsuojainten käytön torstaina 16.4, Huoltovarmuuskeskus toteaa tiedotteessaan.

Huoltovarmuuskeskuksen perjantaina julkaisemassa tiedotteessa lukee näin:

”Eilisen illan 16.4.2020 ja tämän aamupäivän 17.4.2020 aikana ilmoitettiin havainnoista, joiden mukaan kyseiset suu- ja nenäsuojat aiheuttivat käyttäjilleen muun muassa allergiareaktioita. Lisäksi käyttäjät ilmoittivat suojiin liittyvistä poikkeavista hajuhavainnoista. Havainnot koskivat vain osaa jaetusta suojainmateriaalista, mutta havaintoja tuli useasta eri käyttöpaikasta.

Huoltovarmuuskeskus ilmoitti havainnoista viiden yliopistollisen sairaanhoitopiirin logistiikkakeskuksen edustajille ja sosiaali- ja terveysministeriölle illalla 16.4.2020. Samalla Huoltovarmuuskeskus pyysi välittömästi kertomaan havainnoista hoitoyksiköille, joihin on toimitettu näitä suojainta, ja pyysi lopettamaan niiden käytön.

Poimintoja videosisällöistämme

Jos suojainten ominaisuudet eivät vastaa suojaimelle asetettuja vaatimuksia, niitä ei voi käyttää.”

– Maskit olivat siis käyttökelvottomia siihen tarkoitukseen, johon ne tilattiin, mutta käyttökelpoisia muualle, kuten aiemmin on kerrottu, Huoltovarmuuskeskus kertoo tänään tiedotteessaan.

Ylen aamussa väliaikaiselta toimitusjohtajalta Janne Känkäseltä kysyttiin tänään, onko nyt niin, että 10 miljoonalla hankittuja suojaimia ei voida käyttää yhtään missään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tältä se nyt tällä hetkellä näyttää, Janne Känkänen vastasi Ylen aamussa.

Lue myös:

HVK:n toimitusjohtaja Ylellä: 10 miljoonan suojaimia ei voi käyttää missään

Mainos