Huumekuolemien määrä yhä kasvussa

Viime vuonna huume- ja lääkemyrkytysten määrä kasvoi jälleen, 189 tapaukseen.

Määrän kasvun lisäksi huolestuttavaa on, että huumeisiin menehtyy Suomessa etenkin nuoria ihmisiä, kun tilannetta vertaa muihin Pohjoismaihin tai muuhun Eurooppaan. Irti Huumeista ry:n toiminnanjohtaja Mirka Vainikka muistuttaa, että suuri osa huumekuolemista olisi ehkäistävissä.

– Päihdepalveluiden piirissä arvioidaan nykyisin olevan vain murto-osa niistä ihmisistä, jotka hyötyisivät palveluista. Vierotushoitoon pääsyä tulee helpottaa siten, että huumeita käyttävän kaikki asiat hoidetaan yhdeltä luukulta ja että hoitotakuu ulotetaan mielenterveys- ja päihdesairauksiin, hän sanoo.

– Seurannan mukaan huumeita käyttävät ihmiset saavat apua ongelmiinsa liian myöhään. Jokainen ehkäisty huumekuolema vähentää myös huumeita käyttävien lähimmäisten ahdinkoa, Vainikka muistuttaa.

Menetys vaikuttaa läheisten jaksamiseen ja arjessa selviytymiseen. Läheiset joutuvat usein kamppailemaan monenlaisten tunteiden, kuten surun, syyllisyyden ja häpeän kanssa.

Vainikan mukaan huumekuoleman kohdanneen läheisen tueksi ei ole kunnissa eikä seurakunnissa riittävästi vertaistukea tarjoavia sururyhmiä.

– Ns. tavallisissa sururyhmissä moni huumeisiin kuolleen läheinen kokee häpeää ja saa harmittavasti joskus osakseen syyllistämistä ja paheksuntaa.

Selvitysten perusteella yksi huumekuolema koskettaa aina vähintään seitsemää läheistä. Tänä vuonna Vainikka on yksi heistä.

– Tämän vuoden huumeisiin kuolleiden muistotilaisuus on minulle poikkeuksellinen siitä syystä, että sytytän kynttilän myös pois nukkuneelle serkulleni. Itse en suostu häpeämään. Jokaisella ihmisellä on elämässä haasteita. Se voit olla sinä, se voin olla minä, jota huumekuolema koskettaa, hän sanoo.

Perinteinen Huumeisiin kuolleiden muistotilaisuus järjestetään Helsingin Vanhassa kirkossa tiistaina 3.11. kello 18.00.

Mainos