Iranin tukemat huthikapinalliset ovat vallanneet Jemenissä Punaisenmeren rannikolla sijaitsevan Mochan sataman, kertovat kansainväliset mediat.
Financial Timesin mukaan valtaus on merkittävä takaisku Saudi-Arabialle ja sen tukemille Jemenin hallituksen joukoille, sillä huthit etenevät samalla kohti strategisesti tärkeää Bab al-Mandebinsalmea, joka on keskeinen väylä kansainväliselle merikaupalle ja Saudi-Arabian öljyviennille.
Huthit ovat jo aiemmin julistaneet Saudi-Arabian satamia koskevan merisaarron, iskeneet saudien tankkereihin ja häirinneet liikennettä salmessa. Asiantuntijat arvioivat, että kapinalliset ovat enää noin 50 kilometrin päässä salmesta.
Huthien toimet ovat heikentäneet maailman suurimman öljynviejän Saudi-Arabian kykyä kuljettaa raakaöljyä markkinoille. Saudi-Arabia ilmoitti Opecille tuottaneensa elokuussa 6,2 miljoonaa barrelia öljyä päivässä. Määrä on kuluvan vuoden alhaisin kuukausilukema ja 23 prosenttia vähemmän kuin heinäkuussa.
Myös Saudi-Arabian raakaöljyn vienti on pudonnut rajusti. Analyysiyhtiö Kplerin mukaan vienti laski elokuussa noin 3,1 miljoonaan barreliin päivässä, kun se oli heinäkuussa 5,1 miljoonaa barrelia päivässä.
Saudi-Arabia on pyrkinyt kiertämään Hormuzinsalmen ongelmia ohjaamalla mahdollisimman paljon öljyä Punaisenmeren Yanbun satamaan, mutta huthien iskut ovat vaikeuttaneet myös tätä reittiä. Viime päivien taistelut ovat samalla romuttaneet vuonna 2022 solmitun tulitauon Jemenissä.
Brent-raakaöljyn hinta nousi torstaina noin 105 dollariin barrelilta.