HUS:n diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen on twiitannut RKP:n puheenjohtajalle oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonille. Tämä kirjoitti keskiviikkona illalla twitterissä, että RKP voi hyväksyä enintään kolmen viikon liikkumisrajoitukset.
Lehtosen näkökulma on toinen.
– Mutta jos rajat eivät pidä, eivät tällaiset kolmen viikon kuurit pelasta ensi kesää, Lasse Lehtonen twiittaa.
– Ruotsissa leviää jo Etelä-Afrikan variantti endeemisenä Uppsalan alueella. Mitäs sille asialle meinataan tehdä?
HUS-johtajan ohjelma olisi ”ensin rajojen terveysturvallisuus kuntoon – sitten tukahdutus maan sisällä. Rokotukset siinä myös auttavat”.
– On hyvä muistaa, että B117-variantti levisi melko lailla Tanskassa. Siellä ei ulkonaliikkumiskieltoa kuitenkaan tarvittu tilanteen saamiseen hallintaan – rajakontrolli kuitenkin koveni, Lehtonen kirjoittaa.
Mutta, jos rajat eivät pidä, ei tällaiset 3 viikon kuurit pelasta ensi kesää. Ruotsissa leviää jo Etelä-Afrikan variantti endeemisenä Uppsalan alueella. Mitäs sille asialle meinataan tehdä? #covid19 #B1351 #Ruotsi
— Lasse Lehtonen (@lasleh) March 24, 2021
SFP kan godkänna högst 3 veckors begränsningar med de undantag som föreslås.
Begränsningarna måste upphöra genast, då de inte mera är alldeles nödvändiga. 2/6#korona— Anna-Maja Henriksson (@anna_maja) March 24, 2021