Huoli teollisuuden tilausten hyytymisestä katosi

Teollisuuden uudet tilaukset lähtivät syyskuussa jälleen kasvuun elokuun notkahduksen jälkeen.

Teollisuuden uusien tilausten arvo oli Tilastokeskuksen mukaan syyskuussa 8,8 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin, kun elokuussa tilaukset notkahtivat alaspäin 5,2 prosenttia. Tammi-syyskuun aikana tilaukset kasvoivat 14,7 prosenttia vuodentakaisesta.

Danske Bankin ekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan syyskuun kohentuneet teollisuusluvut ovat helpottavaa katseltavaa erityisesti metalliteollisuuden osalta. Tilaukset kasvoivat metalliteollisuudessa 16,4 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Maailmantalous on niin vahvassa asennossa, että tilauskirjojen pitääkin täyttyä eikä kutistua. Hyvästä suhdannetilanteesta huolimatta on syksyllä ollut ilmassa huolta tilausten hyytymisestä ja saadut tiedot ovat olleet osittain ristiriitaisia, Appelqvist toteaa.

Teknologiateollisuus on jo ehtinyt varoitella, että viennin kannalta keskeisten teknologia-alojen tilaukset laskivat syksyllä, ja myös Tilastokeskuksen mukaan teollisuuden uudet tilaukset notkahtivat elokuussa.

– Syyskuussa tilausten nousu lähti taas käyntiin, mikä viittaa siihen, ettei laajempaan huoleen vientiteollisuuden näkymien heikkenemisestä ole aihetta. Itse ennustin kyllä tilauksien osalta hieman korkeampaa lukua eli kyseessä on lähinnä torjuntavoitto, toteaa Appelqvist.

Hän tosin muistuttaa tilastojen vaihtelevan voimakkaasti kuukausittain. Kokonaisuudessaan vuoden kolmannesta neljänneksestä tuli hänen mielestään kuitenkin ihan mukiinmenevä teollisuuden tilausten ja viennin osalta, vaikka kasvuvauhti onkin hidastunut alkuvuodesta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Suhdannetilanne on hyvä, mutta jatkossa kasvun mahdollisuuksia rajoittaakin heikkojen investointivuosien jäljiltä alentunut tuotantokapasiteetti sekä niukkuus sopivasta työvoimasta.

Koko teollisuuden työpäiväkorjattu tuotanto oli Tilastokeskuksen mukaan syyskuussa 4,7 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin. Tammi-syyskuussa työpäiväkorjattu tuotanto kasvoi 3,9 prosenttia vuodentakaisesta.

Kaivostoiminnassa tuotanto kasvoi vuodentakaisesta 22,1 prosenttia. Metalliteollisuudessa tuotanto kasvoi 7,9 prosenttia, metsäteollisuudessa 6,7 prosenttia ja elintarviketeollisuudessa 2,9 prosenttia. Sen sijaan kemianteollisuudessa tuotanto väheni 11,1 prosenttia.

Mainos