Huipputapaaminen: Presidentit kohtasivat Helsingissä

Sauli Niinistö toivotti USA:n ja Venäjän presidentit tervetulleiksi Presidentinlinnaan.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tervehtivät toisiaan iltapäivällä Presidentinlinnassa Helsingissä.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivotti presidentit virallisesti tervetulleiksi Helsingin huipputapaamiseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vladimir Putin saapui paikalle suoraan lentokentältä 19 ajoneuvon saattueessa puoli kahden jälkeen. Putin oli liki tunnin myöhässä alkuperäisestä aikataulusta.

Donald Trumpin 34 ajoneuvon saattue kaartoi Presidentinlinnan edustalle juuri ennen kello kahta.

Presidentit antoivat lyhyet kommentit medialle ennen varsinaisen tapaamisensa alkua. Vähäsanainen Vladimir Putin toivotti Donald Trumpin tervetulleeksi ja totesi, että nyt on aika käydä vakava keskustelu Venäjän ja Yhdysvaltain välisistä suhteista ja kipupisteistä ympäri maailmaa.

Donald Trump onnitteli Vladimir Putinia hyvin järjestetyistä Venäjän jalkapallon MM-kisoista ja Venäjän joukkueen kisamenestyksestä. Trumpin mukaan presidenteillä on runsaasti keskusteltavaa aiheista aina kaupasta ydinaseisiin ja Kiinaan.

– Maailma haluaa nähdä meidän tulevan hyvin toimeen. Olemme kaksi suurta ydinasevaltiota, Trump sanoi.

Poimintoja videosisällöistämme

Yhdysvaltojen presidentti sanoi uskovansa, että Venäjä ja Yhdysvallat voivat muodostaa erinomaiset suhteet.

Hän korosti Yhdysvaltain Venäjän suhteiden olleen huonolla tolalla ja vuosia ja totesi, että hyvin toimeen tuleminen Venäjän kanssa ”on hyvä asia, eikä huono asia”.

– Meillä on paljon kysymyksiä ja toivottavasti löydämme myös vastauksia, Trump lausui lopuksi.

Presidentit Putin ja Trump keskustelivat ensin kahden kesken vain tulkkien läsnä ollessa Presidentinlinnan Goottilaisessa salissa. Ohjelman mukaan tapaamiselle oli varattu aikaa 90 minuuttia. Keskustelut kestivät yli kaksi tuntia.

Huipputapaaminen jatkui myöhemmin laajemman kokoonpanon työlounaana Presidentinlinnassa. Presidenttien ohjelmassa oli sen päätyttyä yhteinen lehdistötilaisuus. Sauli Niinistöllä ja Vladimir Putinilla oli vielä tämän jälkeen tapaaminen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

https://www.youtube.com/watch?v=We5vSlR9Krs

Mainos