Helsingin Laakson ja Malmin sairaaloiden pihaan tuotiin aiemmin tänä vuonna koronapandemian vuoksi ruumiskontteja eli väliaikaisia vainajatiloja. Helsingin Uutiset kertoo, että kontit pidetään sairaaloiden pihassa ainakin loppuvuoteen saakka.
– Katsomme, millainen koronapandemiatilanne on vuoden lopussa ja teemme sen pohjalta päätöksen jatkammeko konttien vuokrausta vai luovummeko niistä, kertoo Helsingin sairaalan johtajalääkäri Laura Pikkarainen HU:lle.
Kontit asennettiin huhtikuussa. Onko kontteja käytetty kertaakaan koronapandempian aikana?
– Meillä ei ole ollut tarvetta käyttää kontteja, Pikkarainen sanoo.
Millaisia kustannuksia konteista tulee kaupungille?
– Olemme vuokranneet kontit ja maksamme konteista vuokraa 1 300 euroa kuukaudessa per kontti.
Laaksossa kontteja on kuusi ja Malmilla kolme. Yhteensä kuluja syntyy siis noin 12 000 euroa kuukaudessa. Vuodessa summa olisi noin 140 000 euroa.
Tällä hetkellä kontit eivät vie sähköä, koska niiden laitteistoa ei ole tarvinnut kytkeä päälle. Väliaikaiset tilat otetaan käyttöön, kun sairaaloiden omat vainajatilat ovat täynnä. Yhteen konttiin mahtuu noin 15 vainajaa.