HU: Osa terveysasemista jäi kokonaan ilman kesäsijaisia

Kiireettömiä aikoja on hoitajapulan vuoksi tarjolla vain vähän.
Hoitajapulan vuoksi terveyskeskuksien työ nyt on enemmän akuuttipainotteista. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN
Hoitajapulan vuoksi terveyskeskuksien työ nyt on enemmän akuuttipainotteista. LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINEN

Helsingin terveysasemien vastaava ylihoitaja Nina Ahlblad-Mäkinen kertoo osan Helsingin terveysasemista jääneen hoitajapulan vuoksi ilman kesäsijaisia. Syynä ovat muun muuassa koronarokotukset, jotka ovat vaatineet hoitajilta paljon resursseja ja voimia.

Asiasta kertoo Helsingin Uutiset.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Tänä kesänä opiskelijat ja muut keikkailijat ovat tulleet töihin hyvin lyhyeksi ajaksi tai ei ollenkaan. Talven koronarokotuksista johtuva työkuorma näkyy siinä. Ihmiset ovat kuormittuneita, eivätkä jaksa tehdä kesätyötä. Väsymys näkyy, Ahlblad-Mäkinen toteaa.

– Nyt on ollut asemia, joille ei ole saatu sijaisia. Onneksi omat terveysasema-alueet ovat auttaneet.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän kertoo, että tänä kesänä lähes kaikki paikkoja hakeneet on palkattu. Aiemmin sijaisten saamisessa ei ole ollut vastaavaa ongelmaa.

Hoitajapulan vuoksi terveysasemilla on jouduttu siirtymään enemmän akuuttipainotteiseen työhön.

– Tämä tarkoittaa, että hoitajien kiireettömiä aikoja on erittäin vähän. Hoidamme enemmän akuutteja asioita hoidon tarpeen arvion kautta, Ahlblad-Mäkinen toteaa.

Mainos