Helsingin Uutisten mukaan huoltoasemien käytännöt vaihtelevat suuresti sen suhteen, annetaanko paikalle saapuville poliiseille ilmaiset kahvit.
Esimerkiksi useilla pääkaupungin Shell-asemilla virkatehtävissä oleville poliisipartioille tarjotaan kahvit, mutta muutoin virvokkeet on ostettava normaalisti omilla tauoilla.
Ruskeasuon ja Malmin Teboil-asemilla poliiseille ei ole tarjolla ilmaisia kahveja. ABC-ketjun linjan kerrotaan muuttuneen viimeisen vuosikymmenen aikana. Kahvia ei ole ollut tarjolla ilmaiseksi ainakaan kolmeen vuoteen.
Poliisihallituksen linjauksen perusteella poliisi voi ottaa vastaan ”tavanomaiseen vieraanvaraisuuteen” liittyviä etuja.
Eläintarhan Nesteen yrittäjä pitää ilmaisia kahveja hyvänä käytäntönä, sillä poliisien läsnäolo liikepaikalla lisää henkilökunnan ja asiakkaiden turvallisuutta.
– Tarkoitus on myös osoittaa heille kuuluvaa arvostusta. Monesti on ollut tilanteita, että joku asiakas on nukahtanut pöytään tai aiheuttanut muuten järjestyshäiriöitä, jolloin olemme voineet kertoa asiasta kahvilla käyville poliiseille, yrittäjä sanoo HU:lle.





