Anni Sinnemäki haastaa apulaiskaupunginjohtajan vaalissa vuodesta 2008 tehtävää hoitaneen Hannu Penttilän (sd.). SDP haluaa hänelle jatkopestin.
Aiemmin myös Osmo Soininvaara (vihr.) ilmoitti hakevansa tehtävään, mutta sanoi torstaina HS:lle, ettei hän jätä hakemustaan, sillä kokee ryhmän valinneen Sinnemäen ehdokkaakseen.
Sinnemäki on koulutukseltaan humanististen tieteiden kandidaatti eikä hänellä ole ansioita kaupunkisuunnittelusta. Hän ei ole myöskään toiminut kaupunkisuunnittelusta vastaavassa lautakunnassa.
– On selvää, että tähän tehtävään liittyy asioita, joista minulla on paljon oppimista. Toisaalta olen ollut kymmenen vuotta aktiivinen valtuutettu, joten eivät ne ole minulle tuntemattomia, Sinnemäki sanoo lehdessä.