HS: Menehtyneiden varusmiesten joukko-osasto komennettiin kriisilomalle

Raaseporilaisessa Uudenmaan prikaatissa palvelevat varusmiehet päästettiin eilen viikonlopun kestävälle kriisilomalle.

Tasoristeysonnettomuudessa torstaina menestyneiden kolmen varusmiehen joukko-osasto Uudenmaan prikaati komennettiin eilen lähes kokonaisuudessaan viikonloppuvapaalle. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.

Prikaatin komentajan, kommodori Arvi Tavailan kertoo, että varusmiehiä varten on järjestetty viikonlopun ajaksi päivystävä kriisipuhelin, johon he voivat tarvittaessa soittaa ja purkaa mieltään. Tavailan mukaan Uudenmaan prikaatissa palvelustaan suorittaville on järjestetty mahdollisuus tapahtuneen jälkipuintiin myös kasarmilla. Mukana on ollut Puolustusvoimien oman henkilöstön lisäksi ulkopuolisia psykolo­geja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Yksikkö, jossa onnettomuus tapahtui, lähtee lomille kokonaisuudessaan. Toinen yksikkö hoitaa sen rakennuksen päivystyksen”, Tavaila kertoo HS:lle.

Myös muista yksiköistä viikonlopun kasarmilla viettää mahdollisimman pieni joukko varusmiehiä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Prikaati on sen verran pieni paikka, että myös muissa yksiköissä on uhreja tunteneita varusmiehiä. Pyritään näin antamaan mahdollisuus palautua viikonlopun aikana.”

Tavailan mukaan mielialat prikaatissa ovat ymmärrettävästi olleet apeat.

”Tunnelma on ollut erittäin matalan painostava”, Tavaila sanoo HS:lle.

Mainos