Helsingin Sanomien mukaan Suomessa korona ei ole toistaiseksi aiheuttanut kokonaiskuolleisuuden nousua. Koronaviruksen vaikutus tulee näkymään etenkin syöpä- ja sydänsairauksien sarakkeissa. Yleisimmät kuolinsyyt Suomessa ovat sydänsairaudet, syövät ja dementia.
Korona-aika on yhdeksänkertaistanut hoitojonossa olevien suomalaisten määrän. Elokuun lopussa erikoissairaanhoidon kiireettömän hoidon jonossa oli ollut yli puoli vuotta lähes 18[nbsp]000 ihmistä, kun viime vuonna samaan aikaan heitä oli 2[nbsp]000.
– HUSin jonoissa on sellaisia potilaita, jotka olisi normaalitilanteessa hoidettu, Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin ylilääkäri Markku Mäkijärvi sanoo HS:lle.
Vaikka syöpäleikkaukset ovat kiireellisiä, nekin ovat korona-aikana viivästyneet.
– Syöpäkirurgit sanovat, että nyt leikattaviksi tulevat syövät ovat pidemmälle edenneitä ja isompia kuin aiemmin, Mäkijärvi kertoo.
Tämä johtuu siitä, että ihmiset eivät ole hakeutuneet tavalliseen tapaan lääkäriin. Lisäksi kaikkia leikkauksia ei ole voitu tehdä niin nopeasti kuin normaalioloissa. Syövän Käypä hoito -suosituksen mukaan syöpäkasvain on leikattava neljän viikon kuluessa diagnoosista.
Syövän lisäksi sydänsairauksien hoito on jäämässä koronan varjoon. HUSin sydänleikkausjono on kasvanut, mutta suuret riskit liittyvät sydän- ja verisuonitautipotilaiden pitkäaikaisen seurannan pettämiseen.