HS: Sote-mallia rukataan taas uusiksi

Sosiaali- ja terveydenhuollonuudistusta eli sotea ollaan taas laittamassa uusiksi. Uusimmassa versiossa Suomeen rakennetaan valtion ja maakuntien väliin viisi yhteistyöaluetta, kertoo Helsingin Sanomat.

HS:n mukaan poliittiset neuvottelut ovat kesken, mutta asiasta on jo tehty lakiluonnos. Viidellä yhteistyöalueella olisi valtaa ohjata maakuntia, jotka ovat vastuussa soten järjestämisestä.

Yhteistyöalueiden pohjana toimii nykyisten yliopistosairaaloiden aluejako. Yliopistosairaalat sijaitsevat Helsingissä, Tampereella, Turussa, Kuopiossa ja Oulussa.

Maakuntia voisi olla yhteistyöalueiden rakentamisen jälkeen edelleen 18.

Hallituksen viime marraskuun kompromissin pohjalta maakuntia olisi 18, mutta kolme niistä ei saisi oikeutta itse järjestää sotea. Sote-alueita olisi tullut 15, minkä seurauksena kolmen maakunnan olisi pitänyt järjestää sosiaali- ja terveyspalvelunsa yhteistyössä jonkin muun alueen kanssa.

– Tämä ei ole ongelmatonta, sanoo soten valmistelua johtava perhe- ja peruspalveluministeri Juha Rehula (kesk.).

HS kertoo 15 sote-alueeseen perustuvan kompromissin joutuvan romukoppaan perustuslaillisten ongelmien vuoksi. Maakunnan itsehallinto joutuu kyseenalaiseksi, jos se pakotetaan yhteistyöhön toisen maakunnan kanssa.

Mainos