HS: Sininen tulevaisuus järjestää ensimmäisen puoluekokouksensa

Paikalle odotetaan noin 250 osallistujaa.

Sininen tulevaisuus järjestää ensimmäisen puoluekokouksensa tänään Tampereella, kertoo Helsingin Sanomat. Esityslistalla on johtajiston valinta ja puolueen sääntöjen hyväksyminen. Sinisillä on tälle hetkellä 13 piirijärjestöä, naisjärjestö ja nuorisojärjestö.

HS:n mukaan paikalle kokoukseen ovat tulossa myös perussuomalaisten perustamisessa 22 vuotta sitten isoa roolia näytelleet Timo Soini ja Raimo Vistbacka. Soini oli perussuomalaisten ensimmäinen puoluesihteeri ja Vistbacka puheenjohtaja.

Toistaiseksi ainoa ehdokas sinisten johtoon on Eurooppa- ja kulttuuriministeri Sampo Terho.

Varapuheenjohtajistoon ovat ilmoittautuneet ehdolle ministerit Jari Lindström ja Pirkko Mattila, kansanedustajat Tiina Elovaara ja Kari Kulmala, Sinisten nuorten puheenjohtaja Tiina Ahva sekä Keski-Suomen sinisten puheenjohtaja Juha Vimpari.

Mainos