HS: Räsänen teki tutkintapyynnön: ”vakavin huoli koko ministeriaikana poliisitoimintaan liittyen”

Helsingin poliisin tavasta käyttää tietolähteitään on aloitettu esitutkinta, kertoo Helsingin Sanomat.

Tutkintapyynnön aiheesta teki sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) valtakunnansyyttäjänvirastolle marraskuussa sen jälkeen, kun kävi ilmi, ettei Helsingin poliisi rekisteröi tietolähteitään. Rikosnimike on virkavelvollisuuden rikkominen.

Säännösten mukaan tietolähteiden käyttö pitäisi kirjata ja säännölliset tietolähteet rekisteröidä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meillä kuitenkin on selkeä lainsäädäntö – laki, asetus ja Poliisihallituksen ohjeistus – tietolähteiden käytöstä. Meillä on myös poliisiyksiköitä, joissa tietolähdetoiminta on hyvin huolellisesti toteutettu näiden ohjeiden mukaisesti, Räsänen sanoo HS:n haastattelussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Räsänen pitää tärkeänä, että asia selvitetään perusteellisesti. Hänen mielestään kyse on vakavasta asiasta.

– Kyllä tämä on ollut kaikkein vakavin huoli, mikä minulla on koko ministeriaikana ollut poliisitoimintaan liittyen. Sen vuoksi päädyin syksyllä siihen, että tämä on selvitettävä.

Myös Helsingin huumepoliisiin liittyen on käynnissä useita rikostutkintoja.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos