HS: Raivo pyöräilijöiden suosimisesta: ”Me saamme kulkea puurossa”

Helsingin kaupungin kevyen liikenteen väylien kunnossapito herättää arvostelua.

Helsingissä on kevyen liikenteen väyliä, joissa pyöräilijöiden kaista on talvihuollettu mutta jalankulkijoiden ei. Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.

Tällainen on esimerkiksi Sörnäisten rantatien kevyen liikenteen väylä, johon kiinnitti huomionsa alueella työskentelevä Tuija Johansson.

− Pyöräilijöiden osuus on aina sliipattu ja jalankulkijat joutuvat kulkemaan puurossa. Me olemme selvästi pohjasakkaa, pyöräilijät ovat se numero yksi, hän sanoo HS:lle.

Ylläpitoinsinööri Tuomas Lautaniemen mukaan pieni osa pyöräteistä nauttii tällä hetkellä erikoiskohtelua. Ne harjataan lumesta ja suolataan. Kyse on erikoiskunnossapidosta.

− Kävelijät ovat se ykkösliikkumistapa, mutta lumi yleensä hidastaa pyöräilyä enemmän ja heikentää siten sen kilpailukykyä vaikkapa yksityisautoilulle, Lautaniemi sanoo.

Kun erikoiskunnossapidon piirissä olevan pyörätien vieressä kulkee kävelytie, jalankulkijoiden puoli tiestä aurataan ja hiekoitetaan, mutta pyöräilijöiden puoli harjataan ja suolataan.

Lautaniemen mukaan on pohdittu, pitäisikö näissä tapauksissa jalankulkijoiden puoli huoltaa samoin kuin pyöräilijöiden kaista. Siihen ei ole päädytty, koska se lisäisi työmäärää.

Mainos