Tyytyväisimpiä hallituksen toimintaan ovat kokoomuksen kannattajat, joista 86 prosenttia on valmis antamaan tukensa hallitukselle. SDP:n kannattajista luottamuksensa antaa 61 prosenttia vastanneista.
Hallituksessa istuvan vasemmistoliiton äänestäjistä epäluottamuslauseen olisi valmis antamaan jopa puolet. Vihreille ja RKP:lle hallituksen meno maistuu huomattavasti paremmin.
Yllätys ei liene, että keskustan ja perussuomalaisten kannattajat antaisivat hallitukselle lähtöpassit prosentein 63 ja 77.
Tutkimuksessa kysyttiin myös, minkä kahden suuren puolueen pohjalle seuraava hallitus pitäisi rakentaa.
Eniten kannatusta sai kokoomuksen ja keskustan hallitus, jota toivoi 22 prosenttia vastaajista. Seuraavaksi suosituin vaihtoehto oli hallitus, jonka pohjana ovat SDP ja keskusta (19 %). Kokoomuksen ja SDP:n hallitus sai 17 prosentin kannatuksen. Perussuomalaiset eivät oikein kelpaa kenenkään kumppaniksi.
Tutkimuksen teki TNS Gallup Helsingin Sanomien toimeksiannosta. Puhelinhaastatteluja tehtiin 23.4.-4.5. yhteensä 1 001. Tulosten virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.