HS: Portugaliin muuttaneiden eläkeläisten verotuksessa uusi porsaanreikä

Osa Portugalissa pysyvästi asuvista eläkeläisistä voi nostaa etuajassa ison osan eläkesäästöistään verotta.

Portugaliin muuttaneiden eläkeläisten verotuksesta on paljastunut uusi porsaanreikä, kertoo Helsingin Sanomat.

Osa Portugalissa pysyvästi asuvista eläkeläisistä voi nostaa etuajassa ison osan eläkesäästöistään verotta, vaikka Suomi on uudella verosopimuksella lopettamassa verovapaiden eläkkeiden nostot 2018 tai 2019 alusta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– On eläkejärjestelyitä, joiden säästöjä voi nostaa nopeutetusti. Tämän on ollut meidän tiedossamme, valtiovarainministeriön hallitusneuvos Antero Toivainen sanoi Helsingin Sanomille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa Portugaliin on saattanut siirtyä nopealla aikataululla suomalaisia, joilla on nopeutetussa aikataulussa nostettava lisäeläke.

Tämän kuun loppuun mennessä selviää, hyväksyykö Portugalin parlamentti uuden verosopimuksen niin, että verovapaus loppuu ensi vuoden alussa kuten oli tarkoitus.

Portugalin nollavero eläkeläisille nousi julkisuuteen kesällä 2015, kun kolme eläköitynyttä pörssiyhtiön johtajaa muutti kotipaikkansa sinne.

Mainos