HS: Palkansaajat maksavat rekisteröityä lisäeläkettä vielä vuosikymmeniä

Eduskunta päätti lopettaa niin sanotun rekisteröidyn lisäeläkkeen vuoden 2016 lopussa, mutta silti palkansaajille kertyy maksettava aina vuoteen 2060 saakka, kertoo Helsingin Sanomat.

Eläketurvakeskuksen mukaan työeläkejärjestelmä maksaa lisäeläkkeiden kustannuksista vuonna 2015 130 miljoonaa euroa ja vielä vuonna 2060 neljä miljoonaa euroa. Noin kolmannes rekisteröidyn lisäeläkkeen kustannuksista tulee katettua lisäeläkerahastoon kootuista omista vakuutusmaksuista tuottoineen.

Rekisteröity lisäeläkejärjestelmä perustettiin 1960-luvulla. Se perustui työnantajan ja työntekijän väliseen sopimukseen. Uusia rekisteröityjä lisäeläkkeitä ei ole myönnetty vuoden 2001 jälkeen. Jo aikaisemmin huomattiin, että lisäeläkerahastojen omat rahat alkoivat loppua, toisin, kuin oli suunniteltu. Vajausta jouduttiin täydentämään yhteisestä työeläkejärjestelmästä yhä enemmän.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

HS:n mukaan tieto on eläkejärjestelmän kannalta kiusallinen, sillä työeläkejohtajat ja yrityspomot ovat toistuvasti korostaneet, että johtajien lisäeläkkeet tulee kuitattua yrityksen omista varoista, ei yhteisestä työeläkejärjestelmästä.

Vaikka lisäeläkejärjestelmä onkin lakkautettu, se ei vaikuta maksussa oleviin eläkkeisiin eikä lisäeläkkeen määrään, jotka ehtivät jo kertyä eläkkeen saajalle.

Rekisteröityä lisäeläkettä nostaa vielä 92 000 suomalaista.

Mainos