HS: Moni nuori nainen jättää ehkäisyn rahapulan takia

Valtaosassa suurimmista kunnista raskauden keskeytysten määrä on vähentynyt. Eniten raskauden keskeytyksiä tehdään 20–24-vuotiaille.

Moni nuori nainen jättää ehkäisyn hoitamatta rahapulan takia, kertoo Helsingin Sanomat.

Helsingissä maksuttomasta ehkäisystä alle 25-vuotiaille on tehty kuntalaisaloite.

HS puhui 16–20-vuotiaiden nuorten kanssa ehkäisystä Taitaja-tapahtumassa Messukeskuksessa viime viikolla. Kaikki haastatellut nuoret kannattivat ilmaista ehkäisyä alle 25-vuotiaille. Moni nuori otti oma-aloitteisesti puheeksi sen, että ehkäisy saattaa nuorilla jäädä hoitamatta rahapulan takia.

– Se [ilmainen ehkäisy] olisi oikeasti hyvä. Kaikilla ei ole välttämättä ole rahaa ehkäisyyn. Itsekin asun yksin ja mietin, ostanko ruokaa vai e-pillereitä, perustelee nummelalainen Miranna Gröndahl, 17.

Vantaan perhesuunnittelun vastuulääkäri ja seksuaalineuvoja Tuire Saloranta kertoo, kuinka rahanpuute tulee esiin vastaanotoilla

Helsingin keskitetyn ehkäisyneuvonnan vastaavan lääkärin Satu Suhosen mukaan kannattaa puhua kustannusten jakamisesta seksikumppanin kanssa, koska kyse on yhteisestä asiasta.

Mainos