Vastaajista 34 prosenttia katsoo, että hallitus on epäonnistunut työssään.
– Synkkä taloustilanne selittää ison osan arvioista. Kun hallitukselle annettuja arvosanoja aletaan purkaa osiin, eniten niitä selittää ihmisten käsitys taloudellisesta tilanteesta, mittauksen tehneen TNS Gallupin toimialajohtaja Juhani Pehkonen sanoo HS:lle.
Hallituspuolueista kokoomus saa parhaat arvosanat. Yhteensä 23 prosenttia vastaajista katsoo kokoomuksen onnistuneen hallituksessa erittäin tai melko hyvin. Melko tai erittäin huonona suoritusta pitää 35 prosenttia kansalaisista.
Toinen päähallituspuolue SDP on onnistunut erittäin tai melko hyvin 16 prosentin mielestä. Melko tai erittäin huonona SDP:n toimintaa hallituksessa pitää 38 prosenttia vastaajista.
Pohjalukemissa hallituksen suosio oli kesäkuussa. Silloin HS:n vastaavaan kyselyyn vastanneista ainoastaan 22 prosenttia katsoi, että hallitus oli onnistunut tehtävissään melko hyvin tai erittäin hyvin.
TNS Gallup kysyi Helsingin Sanomien toimeksiannosta väestön mielipiteitä hallituksen, pääministerin ja presidentin onnistumisesta. Haastattelukysely tehtiin 22.–31. marraskuuta 2013. Puhelinhaastatteluja tehtiin 1002. Tutkimuksen virhemarginaali on noin kolme prosenttiyksikköä suuntaansa.