Palestiinan tunnustamista vaativa mielenilmaus Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

HS-gallup: Alle puolet suomalaisista tunnustaisi Palestiinan

Vastaajista iso osa ei osaa sanoa kantaansa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin Sanomien gallupin mukaan 48 prosenttia suomalaisista kannattaa Palestiinan valtion tunnustamista.

Vastaajista 24 prosenttia katsoi, että Suomen ei pitäisi tunnustaa Palestiinaa. Gallupissa 28 prosenttia suomalaisista ei osannut sanoa, miten asiassa tulisi menetellä.

Eniten kannatusta Palestiinan tunnustamiselle on vihreitä ja vasemmistoliittoa äänestävien keskuudessa. Kristillisdemokraattien äänestäjistä kukaan ei kannata Palestiinan tunnustamista.

Gallupissa vastattiin myös kysymykseen, että ”Suomi on ostamassa ilmatorjunnan asejärjestelmiä Israelista. Hyväksytkö Suomen aseostot Israelista?”

Vastaajista 45 prosenttia suomalaisista hyväksyy aseostot Israelista ja 38 prosenttia ei. Kantaansa ei osannut kertoa 17 prosenttia.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)