Ensihoitaja Henri Backman perustelee Helsingin Sanomille vaatimusta sillä, että syytetyt voivat haluta kostaa poliiseille ja ensihoitajille, jos näiden todistus on vaikuttanut tuomioon. Backman on toinen adressin alullepanijoista.
Tiedossa ei ole tapauksia, jossa syytetty tai tuomittu olisi kostanut pelastus- tai poliisitehtävissä olleelle todistajalle, mutta lakimuutos halutaan jo ennen kuin ensimmäinen tällainen tapaus tulee tietoon. Ensihoitajat ja poliisit ovat useasti silminnäkijöitä rikoksille saapuessaan kutsuttuina rikospaikalle. Backman on toinen adressin alullepanijoista.
Oikeusministeriö on valmistellut lakiuudistuksen todistajien oikeusturvan parantamiseksi, ja se oli keväällä eduskunnan lakivaliokunnan käsittelyssä. Lakiesitys antaisi tuomioistuimelle oikeuden erillisellä menettelyllä myöntää todistajalle anonymiteetti, jos rikoksesta säädetty enimmäisrangaistus on vähintään kahdeksan vuotta vankeutta, ja jos menettely on välttämätön todistajan tai hänen läheisensä suojaamiseksi henkeen tai terveyteen kohdistuvalta vakavalta uhalta.
Helsingin Sanomien haastattelema rikosoikeuden professori Kimmo Nuotio huomauttaa, että anonyymin todistamisen pitäisi olla ”harkintakohtainen uhkaan perustuva erityistapaus”. Hänen mielestään anonymiteetin ei pitäisi perustua ammattiryhmiin tai -tehtäviin.