HS: Danske Bank lähetti yritysasiakkaille laskun pankkiverosta

Helsingin Sanomien mukaan Danske Bank on ainoana pankkina lähettänyt yritysasiakkailleen laskun pankkiverosta. Asuntolaina-asiakkaille laskua ei ole luvassa.

Danske Bank on laskuttanut pankkiverosta myös rahoitusyhtiönsä asiakkaita.

Pankkivero lankesi pankkien maksettavaksi huhtikuussa. Vero on 0.125 prosenttia pankin riskipainotetusta taseesta eli pankin lainasalkusta.

Suurista pankeista Nordea ja Op-Pohjola eivät aio laskuttaa pankkiveroa asiakkailtaan. Pienistä pankeista Ålandsbanken lähettää laskun yritysasiakkailleen syyskuussa.

Danske Bank ei kuitenkaan aio laskuttaa asuntolaina-asiakkaitaan. Yrityslaina-asiakkaiden lainaehdoissa oleva pykälä tekee mahdolliseksi periä viranomaisten päätöksistä johtuvat lisäkulut asiakkailta, mutta asuntolainaehdoissa vastaavaa, riittävän selkeää, pykälää ei ole.

Mainos