HS: Näin asuntoilmoitukset johtavat harhaan, rikkovat lakia

Myynti-ilmoitusten kuvat eivät aina vastaa myytävää asuntoa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin Sanomien mukaan osa asuntojen myynti-ilmoituksista on lainvastaisia. Kilpailu- ja kuluttajaviraston lakimies Mika Hakamäki sanoo, että asuntoilmoitukset täyttävät kuluttajansuojalain vastaisen harhaanjohtavan markkinoinnin merkit, jos myytävästä kohteesta julkaistut tiedot ja kuvat eivät vastaa toisiaan.

Moniin asuntoilmoituksiin on valittu valokuvia, jotka luovat myönteisiä mielikuvia ja herättävät asunnonetsijöiden kiinnostuksen. Kuvat eivät kuitenkaan useinkaan vastaa todellisuutta, sillä ne saattavat kuvata täysin eri huoneistoa.

Hakamäen mukaan markkinoinnista tulisi selkeästi käydä ilmi, jos kuva ei ole myytävästä kohteesta. Myyjän vastuuta ei poista se, että kuluttaja pystyy havaitsemaan ristiriidan, joka tietojen ja kuvien välillä on. Kuvien, samoin kuin tietojen, pitää vastata todellisuutta.

HS:n kartoituksen perusteella monet asuntoilmoittajat sortuvat ilmoituksissaan tällaiseen harhaanjohtavaan markkinointiin. Yksi niistä on YIT, joka myy ”merenrantakoteja” Kalasatamassa. Kuvissa lasitetulta parvekkeelta näkyy Mustikkamaa, mutta kartan mukaan asunto on vastapäätä toista taloa.

YIT:n markkinointipäällikkö Johanna Lehto myöntää virheen.

− Kuvassa pitäisi aina lukea, että kyse on esimerkkikuvasta, ja asunnon numero, josta se on. Tämä ehdottomasti korjataan, hän sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)