Mummotunnelin asiakkailta on anastettu kesällä paljon puhelimia ja lompakoita. LEHTIKUVA / KIMMO MÄNTYLÄ

HS: Ammattivarkaat piinaavat suositun yökerhon asiakkaita

Rikostarkastajan mukaan taskuvarkausaalto voi viitata ulkomaalaisiin tekijöihin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin keskustassa sijaitsevan yökerho Mummotunnelin asiakkailta on kadonnut kesällä erityisen paljon kännyköitä ja lompakoita, kertoo Helsingin Sanomat.

Rikostarkastaja Jari Lillukka Helsingin poliisilaitokselta ei kommentoi tarkemmin Mummotunnelin väitettyä varkausaaltoa, mutta hän antaa joitakin asiaan liittyviä tietoja HS:lle.

Taskuvarkauksien ryppäiden taustalla hänen mukaansa ovat perinteisesti olleet ammattimaisesti toimivat ja ulkomailta Suomeen saapuvat ryhmittymät.

HS kysyy rikostarkastajalta, voisiko tällainen ryhmä olla Mummotunnelin varkauksien taustalla.

– Yleensä se viittaa siihen. Yleensä kun tapauksia alkaa tulemaan lukuisia ryppäissä niin on kyse porukasta. Joko he jäävät lopulta kiinni tai poistuvat maasta, hän vastaa.

Lillukka kertoo, että poliisi käyttää siviilipoliiseja yöelämässä tapahtuneiden varkauksien selvittämisessä.

– Kaikkia käytössä olevia keinoja pyritään käyttämään. Tämäntyyppisessä rikollisuudessa ennakkotiedustelu on avainasemassa. Meillä on hyvät kansainväliset suhteet ja jos ulkomailta tulee joku porukka Suomeen, niin meille tulee tieto.

Mummotunnelin ravintolajohtaja kertoo HS:lle sähköpostitse, että suositussa paikassa valitettavasti asiakkaiden tavaroita voi kadota tai niitä joskus todennäköisesti myös varastetaan. Ravintola muistuttaa asiakkaita pitämään huolta tavaroistaan. Alueella on myös hänen mukaansa järjestyksenvalvojia kaikilla sisäänkäynneillä ja terasseilla.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)