Yhtiön tiedotteen mukaan tukitoimintojen uudelleenorganisoinnin tavoitteena on luoda liiketoiminnan kasvua mahdollisimman hyvin tukeva organisaatio, joka huomioi taloudelliset ja toiminnalliset synergiaedut Scandicin ja Restelin tuki- ja hallintotoimintojen yhdistyttyä.
Alustavan arvion mukaan uudelleenorganisointia koskeva suunnitelma voisi toteutuessaan johtaa enintään 45 työntekijän työsuhteen ehtojen olennaiseen muuttumiseen tai työsuhteen päättymiseen.
Scandicin tuki- ja hallintotoiminnot ovat torstaista alkaen 222 työntekijän muodostama kokonaisuus Scandic Hotels Oy:ssä. Tähän kuuluu 120 aiemmin Restel Hotellit Oy:ssä palvellutta ja 102 aiemmin Scandic Hotels Oy:ssä palvellutta työntekijää.
Kaiken kaikkiaan Scandic työllistää Suomessa tällä hetkellä yli 2300 työntekijää ostettuaan 29.12.2017 Restel Hotellit Oy:n hotelliliiketoiminnan. Työntekijöistä noin 1400 työntekijää tuli yhtiöön liiketoimintakaupan myötä.
Neuvottelujen piiriin kuuluvat tukitoiminnot Scandicissa ovat myynti ja myynnin kehitys, myyntipalvelut ja aluemyyntikeskukset, Food & Beverage- ja ruokatuotekehitysorganisaatio, palkanlaskenta, operatiiviset järjestelmät, hotellien tuotehallinta, kehitys- ja projektitehtävät sekä HR-toiminnot. Neuvottelujen piirissä on kokonaisia organisaatioita ja tiimejä.
Yt-neuvottelut alkavat 7. helmikuuta.