EPP:n ehdokas EU-vaalien jälkeisen komission puheenjohtajasi Jean-Claude Juncker arvostelee sitä, että muun muassa jotkut poliitikot, yleisö ja media jakavat unionin maita vuohiin ja lampaisiin.
Hänen mielestään euromaiden jakaminen heikkoihin etelän maihin ja hyveellisiin Pohjois-Euroopan maihin olisi syytä lopettaa.
– Yksikään maa ei ole kaikkina aikoina noudattanut vakaussopimuksen kriteereitä. Tämä höpötys heikosta etelästä ja hyveellisestä pohjoisesta olisi syytä lopettaa, Juncker sanoi valintansa jälkeisessä tiedotustilaisuudessa Dublinissa perjantaina.
Hän pahoitteli myös sitä, että unionin kansalaisilta puuttuu yhä perustietoja toisista unionimaista. Hänen mukaansa tämä näkyy jopa valtiomiestasolla. Juncker pohdiskeli, että kouluissa pitäisi opettaa, mikä Euroopan unioni on ja keitä siinä asuu.
– Kun olin lapsi, meillä oli koulussa kotiseutuoppia. Toistemme ymmärtämiseksi tarvittaisiin eurooppalaista kotiseutuoppia, hän sanoi.
Juncker tunnusti, että talous- ja eurokriisin aikana kuilu EU:n ja kansalaisten välillä kasvoi. Syynä oli se, että jouduttiin keskittymään vain talouteen ja makrotalouden koviin asioihin.
– Se oli EU:n tulevaisuuden kannalta välttämätöntä, mutta nyt tätä kuilua on ryhdyttävä kaventamaan. On keskityttävä myös muihin asioihin kuin talouteen, kuten sosiaaliasioihin, Juncker sanoi.
– Esimerkiksi nuorisotakuu olisi viimein saatava EU:ssa voimaan, siitä on puhuttu vuodesta 1989 lähtien, hän jatkoi.
Muun toimittaja rohkeni epäillä, että onko noin vanha naama EU-politiikassa sovelias kuromaan umpeen unionin ja kansalaisten välistä kuilua.
– Olen niin vanha, etten näe niitä artikkeleita, Juncker kuittasi.
Juncker sanoi aloittavansa kampanjoinnin välittömästi, mutta hän arveli, ettei ehdi kaikkiin 28 jäsenmaahan.
– Ottaen huomioon käytettävissä olevan ajan – vaaleihin on vain hieman yli kaksi kuukautta – tuskin ehdin kaikkiin jäsenmaihin. Mutta ainakin yritän, hän lupasi.