Homsissa humanitaarinen tulitauko – ”Syyrian hallitus ei ansaitse tunnustusta”

Taistelujen odotetaan taukoavan perjantaina Homsin kaupungissa Syyriassa, jotta satoja siviilejä voidaan evakuoida piiritetyistä kaupunginosista.

Tulitauon pitäisi mahdollistaa avustusten kuljettaminen pahiten kärsiville alueille.

YK on tyytyväinen, että ”humanitaarinen tauko” saatiin aikaan Syyrian viranomaisten kanssa. Myös kapinallisten odotetaan tukevan sopimusta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Syyrian armeija on piirittänyt eri osia Homsin vanhasta kaupungista kesäkuusta 2012 lähtien. Monet alueet ovat tuhoutuneet.

Yhdysvaltain ulkoministeriön tiedotuksesta vastaavan Jen Psakin mukaan tulitauko on hyvä asia, mutta se ei korvaa humanitaarisen avustuksen turvallista, säännöllistä ja esteetöntä toimittamista.

– Meidän ei pidä kuitenkaan antaa tunnustusta Syyrian hallitukselle siitä, että se toimittaa ruokaa nälkiintyneille ihmisille muutamaksi päiväksi. Sehän on muutenkin moraalisesti oikein.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Hallituksen olisi pitänyt toimia samalla tavalla koko ajan.

Homsin kaupungin piiritetyistä osista keskusteltiin Geneven rauhanneuvotteluissa viikko sitten.

Yli 3 000 ihmisen uskotaan olevan loukussa käynnissä olevien taisteluiden vuoksi. Aktivistien mukaan ihmiset ovat selvinneet viikkojen ajan syömällä oliiveja.

Mainos