Eduskunnassa nousi hallitusohjelmakeskustelun yhteydessä esille myös paljon puhuttu hoitajamitoitus.
Useat kansanedustajat kiinnittivät huomiota siihen, että ministeriön virkamies oli laitettu kertomaan asian viivästymisestä. Puheenvuoroissa huomautettiin, että hallitus suuntaa enemmän rahaa avustajaresurssien lisäämiseen kuin ympärivuorokautiseen vanhustenhoivaan.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) vastasi monisanaisesti. Hänen mukaansa käyty keskustelu on ollut hyvää, projekti on ollut pitkä, tehdystä työstä asian eteen kuuluu kiitos ja prosessi olisi pitänyt tehdä loppuun eduskunnassa.
– Hallituksen lainsäädäntövalmistelun riskit ovat olleet nähtävissä, ja olen teille niistä monesti kertonut. Olen todennut julkisuuteen jo aikaisemmin, että itse toivon, että voin jättää sen esityksen vielä ennen joulua. En tietenkään ole osannut ennakoida sitä, että juuri aloittanut hallitus voisi ajautua tilanteeseen, jossa Antti Rinteen hallitus hajoaa, eikä arviointineuvostolla tuona aikana ollut tietenkään velvollisuutta edistää tämän hallituksen lainsäädäntöesitysten tarkastelua, minkä johdosta olemme aikataulussa jäljessä, Krista Kiuru perusteli viivstymistä.
– Miksi en tuolloin, kun tämä eräs toimittaja on avustajani kautta kysynyt kommentteja yleisesti vanhuspalveluasioihin, lähtenyt sitä kommentoimaan? Sinä päivänä oli todella vaikeita muita tilanteita, jolloin en tiennyt, että siinä on yksinään tästä asiasta kysymys. Näin nämä jutut sitten myöhemmin.
Kiurun mukaan ”on selvää, että sosiaali- ja terveysministeriössä virkakunnalla on se näkemys, että voi olla, että tämä tulee liian pian. Itse luotan kuitenkin siihen, että jos on mahdollista tuon arviointineuvoston tehdä käsittely ja tehdä sitä työtä niin, että se valmistuu vielä tällä viikolla”.
– Mutta haluan sanoa, että virkavalmistelun näkökulmasta, koska eduskuntakäsittely ei siirry eikä voimaantulo siirry, sillä ei olisi suurta merkitystä, tuleeko se vielä loppuvuonna vai ei. Tältä osin toivon, että me varaudumme KUTHANEK-käsittelyyn ja me varaudumme myöskin hallituksen iltakouluun, jos näin kävisi. Mutta nyt ollaan tilanteessa, jossa arviointineuvosto ei ole vielä päättänyt työtään, koska heillä oli tämä tauko tässä työssä, mikä on ihan ilmiselvää.