Historian verenhimoisimman mafiapomon tytär: ”Olen ylpeä nimestäni”

Sisilian mafian Cosa Nostran päälliköiden päällikön tytär on ylpeä sukunimestään. Siitäkin huolimatta, että hänen isänsä omallatunnolla on satoja kuolonuhreja.

Cosa Nostran vuonna 1993 pidätetyn päälliköiden päällikön Salvatore Riinan tyttären Lucia Riinan sveitsiläisellä televisiokanavalla antamasta haastattelusta on noussut kohu Italiassa – eritoten mafian uhrien omaisten ja heitä edustavien järjestöjen keskuudessa.

– Olen ylpeä ja onnellinen nimestäni, koska se on isäni sukunimi. Olen sitä mieltä, että kuka tahansa tytär, joka rakastaa vanhempiaan, ei muuta sukunimeään.

– Olen pahoillani isäni aiheuttamista uhreista, mutta kaikki me olemme jonkun lapsia. Ei pidä jäädä menneeseen, vaan mennä eteenpäin, Lucia Riina sanoi sanomalehti La Stampan mukaan.

– He ovat minun vanhempani, olemme katolisia ja rakastan heitä, hän jatkoi ja sanoi ”elämänsä kauheimman päivän olleen se, jolloin hänen isänsä pidätettiin”.

Corleonen mafiasta, päivää

Lucia Riinan äiti Ninetta Bagarella on Salvatore Riinan alipäällikön ja Cosa Nostran ns. sotilaallisen siiven johtajan Leoluca Bagarellan sisar. Ninetta Bagarella on ensimmäinen nainen, jota Italiassa on syytetty mafiarikoksista.

Lucian isä Salvatore Riina on aivan oma lukunsa mafian historiassa. Mafioson uransa hän aloitti jo 1950-luvulla Corleonen mafiaperheessä ja nousi vuonna 1974 sen päälliköksi. Samalla vuosikymmenellä hän nousi jäseneksi Cosa Nostran toimintaa koordinoivaan komissioon. Vuonna 1981 hän aloitti liittolaisineen ns. Sisilian toisen suuren mafiasodan, joka vaati yli tuhat kuolonuhria.

Poimintoja videosisällöistämme

Vuonna 1982 Riinasta tuli ensimmäinen vertaistensa joukossa, komission sihteeri eli ns. päälliköiden päällikkö. Hän johti Cosa Nostraa itsevaltaisesti vuoteen 1993 saakka. Komission johtajana hän on vastuussa sadoista murhista, pommi- ja terrori-iskuista.

Murhattujen listoille mahtuu mafiosojen lisäksi viattomia sivullisia, tuomareita, poliiseja, poliitikkoja ja yritysjohtajia. Ehkä kuuluisimmat Riinan käskystä surmatut henkilöt ovat mafianvastaiset tuomarit Giovanni Falcone ja Paolo Borsellino ja poliitikoista europarlamentaarikko Salvo Lima.

Riina pakoili poliisia vuodesta lähtien 1969 ja oli Italian etsityin rikollinen pidätykseensä saakka 15.1.1993. Hän istuu tusinaa elinkautista huipputurvallisessa vankilassa. Lucian veli Giovanni Riina istuu elinkautista neljästä murhasta. Lucian setä Gaetano Riina otti Corleonen mafiaperheen ohjat käsiinsä isän pidätyksen jälkeen. Hänet tuomittiin tämän vuoden alussa 12 vuoden vankeuteen.

Lucian haastattelu saikin aikaan suuren paheksunnan mafian uhrien omaisten keskuudessa.

– Hänen pitäisi kauhistua kaiken sen viattoman veren tähden, jonka hänen isänsä on vuodattanut, totesivat puolestaan Riinan Firenzessä määräämään autopommi-iskun uhrien omaiset.

Niin ikään pommilla surmatun tuomari Giovanni Falconen sisar Maria Falcone paheksui haastattelua tiedotusvälineille antamassaan lausunnossa.

Mainos