Hirviä saa kaataa 33 500, valkohäntäpeuroja 22 800

Suomen riistakeskus myönsi tulevalle metsästyskaudelle 33 500 hirvenpyyntilupaa.

Hirvikantaa on pienennetty viime vuosina suunnitelmallisesti ja nyt suuressa osassa Suomea hirviä on riistakeskuksen mukaan tavoiteltu määrä.

Yhdeksällä alueella viidestätoista hirvieläinten pyyntilupia myönnettiin suunnilleen saman verran tai hieman enemmän kuin viime jahtikaudelle. Syksyn saalismäärä tullee olemaan lähellä viime vuoden lukuja. Yhdellä pyyntiluvalla saa kaataa yhden aikuisen tai kaksi vasaa.

Pyyntiluvanvaraisten hirvieläinten metsästys alkaa syyskuun viimeisenä lauantaina eli tänä vuonna 27. päivä. Hirviä voidaan metsästää vuodenvaihteeseen asti ja peuroja tammikuun loppuun saakka. Enontekiöllä, Inarissa, Muoniossa ja Utsjoella hirven pyyntiaika on 1.–20.9. ja 11.10.–30.11.

Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen arvion mukaan viime vuoden jahtikauden jälkeen hirviä oli koko maassa noin 71 000 ja kevään vasontakauden jälkeen noin 112 000. Vuosi sitten hirvenmetsästykseen myönnettiin kaikkiaan noin 33 000 pyyntilupaa, joista käytettiin noin 86 prosenttia. Kokonaissaalis oli noin 38 000 hirveä.

Maanlaajuisesti tavoitteena on kuluvan vuoden metsästyksen jälkeen noin 74 000 hirven vasova kanta.

Valkohäntäpeuralle myönnettiin 22 800 pyyntilupaa, kuusipeuralle 143 lupaa ja metsäpeuralle 19 lupaa.

Mainos