Hintaromahdus vielä edessä? Energiajärjestö: ”Öljymarkkinat voivat hukkua ylitarjontaan”

Kansainvälinen energiajärjestö IEA varoittaa, että öljymarkkinoille on muodostumassa suuri ylitarjonta.

IEA:n tuoreen raportin mukaan Iranin kauppapakotteiden purkaminen voi tuoda markkinoille 600 000 barrelia öljyä päivässä lisää tämä vuoden puoliväliin mennessä.

Joidenkin arvioiden mukaan Iranin öljy on jo hinnoiteltu raakaöljyn hintaan. Raportissa muistutetaan kuitenkin, että Iranin öljyyn liittyy paljon epävarmuuksia, joten kaikkea ei ole vielä hinnoiteltu sisään. Suurempi ylitarjonta riippuu siitä, tuleeko Iranin öljy täysimääräisesti markkinoille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Iranin öljyn tulo markkinoille tarkoittaisi, että maailmanlaajuinen öljyntuotanto ylittäisi kysynnän 1,5 miljoonalla barrelilla päivässä.

”Jos ei jotakin muutu, öljymarkkinat voivat hukkua ylitarjontaan”.

IEA:n vastaus kysymykseen, voiko öljyn hinta laskea entisestään on ”kyllä”.

Raakaöljyn Yhdysvaltain West Texas Intermediate (WTI) -laadun hinta alitti aamun kaupassa 28 dollarin barrelihinnan rajapyykin. Sekä WTI:llä että Pohjanmeren Brent Crude -laadulla on käyty sittemmin kauppaa vähän yli 28 dollarin barrelillta.

Investointipankit kuten Morgan Stanley ovat ennustaneet, että raakaöljyn hinta voi pudota vielä 20 dollariin barrelilta.

Mainos