Deplorable-sanasta tuli viikonvaihteessa merkittävä USA:n presidentinvaalitaistelussa. Varainkeruutilaisuudessaan puhunut Hillary Clinton luonnehti tuolla sanalla republikaanien Donald Trumpin kannattajia.
Deplorable tarkoittaa surkeaa, valitettavaa, kurjaa, mitätöntä. Suomessa se on käännetty myös hieman väärin säälittäväksi tai paheksuttavaksi. Surkuteltava, valitettava tai surkimus saattaisivat olla parempia käännöksiä.
Hillary Clinton totesi puheessaan näin:
– Tiedättekö, jos on törkeän yleistävä. niin voit laittaa puolet Trumpin kannattajista siihen, mitä minä kutsun surkimusten koriksi (basket of deplorables). Eikö totta? He ovat rasisteja, seksistejä, homofobisia, xenofobisia, islamofobisia – nimeä itse.
– Ja valitettavasti on sellaisia ihmisiä. Ja hän on nostanut heitä. Hän on antanut äänen heidän nettisaiteilleen joilla oli 11 000 ihmistä, nyt on 11 miljoonaa. Hän twiittaa ja retwiittaa heidän vastenmielistä vihamielistä suvaitsematonta retoriikkaansa. Jotkut noista ihmisistä – he ovat toivottomia, mutta onneksi he eivät ole Amerikka.
– Mutta toinen kori ihmisiä ovat ihmisiä, jotka katsovat, että hallinto on pettänyt heidät. Talous on pettänyt heidät. Kukaan ei välitä heistä, kukaan ei välitä mitä heidän elämälleen ja tulevaisuudelleen tapahtuu, ja he ovat vain epätoivoisia saamaan muutosta.
Presidenttiehdokas kehotti puuttumaan ja tulemaan väliin, jos tietää jonkun, joka äänestää Trumpia.
Hillary Clinton oli todennut samaa ”kahdesta korista” jo torstaina Israelin TV2:lla. Alla keskimmäisellä videolla hän sanoo Trumpin kannattajia myös vihaajiksi.
Hillary Clinton pahoitteli myöhemmin lausuntoaan – tavallaan. Hän totesi katuvansa, että oli sanonut ”puolet”.
Washington Post uutisoi Clintonin kampanjan tehneen tapauksen jälkeen talking points -muistion kohun hoitamiseen.
Muistiossa kehotettiin ehdokastaan puolustavia demokraatteja syyttämään tiedotusvälineitä eri standardin käyttämisestä Donald Trumpin kuin Hillary Clintonin kohdalla.
”Jos Donald Trump sanoo jotain kiisteltyä Clintonin kannattajista, se ei olisi ollut hänen loukkaavien lausuntojensa Top 10 -päivälistalla”, muistiossa puolustettiin Clintonia.
Kesken muistotilaisuudesta
Yhdysvalloissa järkytyttiin sunnuntaina Hillary Clintonin poistuttua kesken kaiken New Yorkissa 9/11-muistotilaisuudesta. Videotallenteilla näkyy, että hän ei pystynyt itse kävelemään autoonsa.
Syyksi sanottiin ”ylikuumenemista”. Clinton vietiin lepäämään tyttärensä asunnolle. Sieltä muutaman tunnin kuluttua poistunut ehdokas vakuutti olevansa kunnossa. Hänen oli määrä kampanjoida alkuviikolla Kaliforniassa, mutta hän peruutti matkan.
Alimmalla videolla ohessa näkyy Clintonin jalkojen pettäminen, kun häntä siirretään autoon.
Yöllä Suomen aikaa julkistetun lääkärintodistuksen mukaan Clintonilla diagnosoitiin perjantaina keuhkokuume ja hänellä on ollut allergioista johtuvaa yskää. Lääkärin mukaan hän toipuu nyt nesteytettynä ”mukavasti” ja häntä on kehotettu lepäämään ja muuttamaan aikatauluaan.