Hillary Clintonin ehdokkuus varmistui

Hillary Clinton on saanut tarvittavan määrä edustajia demokraattien puoluekokoukseen tullakseen valituksi puolueen presidenttiehdokkaaksi.

Hillary Clintonin lasketaan viimeistään New Jerseyn osavaltion myötä saaneen taakseen 2 383 edustajaa. Se riittää hänen valitsemisekseen demokraattien presidenttiehdokkaaksi.

Clintonista tulee näin ensimmäinen naispuolinen presidenttiehdokas Yhdysvaltojen historiassa. Fox Newsin mukaan Clinton on todennut kampanjansa olevan ennennäkemättömän historiallisen hetken partaalla.

Hänen kilpailijansa Bernie Sanders ei kuitenkaan ole valmis luovuttamaan. Sanders on muistuttanut, että niin sanotut superedustajat kertovat kannatuksensa vasta heinäkuun puoluekokouksessa.

Tiistaina käydään esivaalit kuudessa osavaltiossa, joista Kaliforniassa on jaossa 475 edustajapaikkaa.

Mainos