”Herrojen isänmaallisuus käytössä vain itsenäisyyspäivänä” – ansiomerkkejä ja Marskin ryyppyjä

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Risto Kalliorinne arvostelee suomalaisia yrityksiä Kalevassa julkaistussa kolumnissaan.

– Hallituksen keväällä päättämä yhteisöveron alennus oli hätähuuto suomalaisen teollisuuden puolesta. Päätöksellä yritettiin antaa yrityksille selkeä viesti, että kannattaa pysyä kotimaassa ja työllistää suomalaisia, Kalliorinne kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kalliorinteen mukaan yhteisöveron suuralennus ei näytä vaikuttavan elinkeinoelämän päätöksiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jos hyvääkin tulosta tekevät yritykset vain jatkavat ”tehostamiskuurejaan”, vaativat lisää veronalennuksia ja kieltäytyvät Suomelle tärkeän keskitetyn työmarkkinaratkaisun tekemisestä, voi jo sanoa että tämä miljardiluokan kädenojennus suomalaiselle yrityselämälle meni hukkaan; Kalliorinne moittii.

– Elinkeinoelämän herrojen isänmaallisuus on käytössä vain itsenäisyyspäivänä, jolloin vastaanotetaan ansiomerkkejä, kumotaan Marskin ryyppyjä ja ylistetään talvisodan sankareita. Muulloin nämä hyväosaiset kunnostautuvat vain irtisanomislappujen jakamisessa, yhteiskuntavastuiden välttelemisessä ja omien bonusohjelmiensa trimmaamisessa, Kalliorinne jatkaa.

Mainos