Henna Virkkunen vaatii EU-maita karkottamaan venäläisdiplomaatteja

Europarlamentaarikon mukaan EU:n pitäisi reagoida yhtenäisesti Venäjän päätökseen karkottaa EU-diplomaatteja.

Venäjä ilmoitti Saksan, Ruotsin ja Puolan diplomaattien karkotuksista samaan aikaan kun EU:n ulkoasioiden korkea edustaja Josep Borell oli vierailulla Moskovassa ja perusteli niitä opposition mielenosoituksiin osallistumisella.

Saksa, Ruotsi ja Puola ovat jo ilmoittaneet karkotuksista. Muiden EU-maiden tulisi europarlamentaarikko Henna Virkkusen (kok.) mielestä liittyä samaan rintamaan karkottamalla yhteisesti venäläisdiplomaatteja. Hän muistuttaa, että myös vuoden 2018 Salisburyn hermomyrkkyiskun jälkeen 14 EU-maata päättivät yhteisistä diplomaattikarkotuksista.

– Tämä olisi selvä viesti Moskovaan, että unioni on tilanteessa yhtenäinen, eikä Borellin nöyryyttämisen tavoitteena ollut EU:n hajottaminen sisäiseen riitelyyn onnistunut. Vaikka koko EU:n yhtenäisen rintaman luominen ei onnistuisi, Suomen tulisi karkottaa venäläisdiplomaatteja yhdessä niiden EU-maiden kanssa, joissa on tähän valmiutta, Virkkunen sanoo.

Virkkusen mukaan Borellin toiminnasta on kuitenkin tarpeen käydä kattava ja avoin keskustelu. Hän arvioi Borellin Moskovan-vierailun ollaan täydellinen epäonnistuminen, mutta muistuttaa, että todellinen ongelma tilanteessa on Venäjän toiminta.

– Kyse on surkeasta epäonnistumisesta. Borellin julkaisema blogi, jossa hän selitteli epäonnistumistaan, ei parantanut tilannetta lainkaan. Erityisen vahingollinen oli Borellin lausunto siitä, että lisäpakotteita ei harkita. Tämä oli paitsi harkitsematonta ja täysin epäammattimaista, myös virheellinen lausunto, Virkkunen sanoo.

Mainos