”Hengenvaarallisia” – lääkäriltä täystyrmäys Ruotsin pikatesteille

Pikatestit ovat liian epävarmoja, kriitikko sanoo.

Ruotsin hallitus ja kansanterveysvirasto ilmoittivat aikaisemmin tällä viikolla lisäävänsä pikatestejä, etenkin vanhainkodeissa. Pikatesteissä tulos valmistuu alle tunnissa, mutta pikatestit ovat samalla perinteisempiä testausmenetelmiä epävarempia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Itä-Götanmaan läänin tartuntatautilääkäri Britt Åkerlind pitää tästä syystä pikatestejä erittäin ongelmallisina, Expressen uutisoi. Åkerlind kuvailee testejä jopa ”hengenvaarallisiksi”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Luulen, että jos henkilö saa negatiivisen tuloksen, hän myös uskoo siihen. Vaikka henkilö onkin puolisairas, hän käy ulkona ja uhkaa levittää tautia, Åkerlind sanoo sanomalehti Correnille.

Åkerlind ei uskoo testien lisäämisen juurikaan vaikuttavan koronaepidemian kuriin saamiseen. Ihmisten oma käyttäytyminen ja asenne suosituksiin on keskeisempää, hän toteaa.

Mainos