Helsinki kuoppasi metron automatisointisopimuksen

Helsingin kaupunginhallitus on päättänyt kuopata metron automatisointisopimuksen

Helsingin kaupunginhallitus päätti maanantaina pitää voimassa Helsingin kaupungin liikennelaitos HKL:n johtokunnan päätöksen, jolla HKL purkaa Siemensin kanssa tehdyt sopimukset metron automatisoinnista.

HKL:n arvion mukaan Siemensin tarjoukset olivat kokonaistaloudelliselta vaikutukseltaan useita kymmeniä miljoonia euroja huonommat kuin mitä HKL piti mahdollisena.

HKL:n johtokunta oikeutti joulukuussa HKL:n purkamaan metron automatisointia koskevat sopimukset Siemensin kanssa.

Johtokunnan päätöksen jälkeen Siemens toimitti 5. tammikuuta HKL:lle tarjouksen, johon HKL teki vastaehdotuksen 7. tammikuuta. Siemens ei vastannut HKL:n vastaehdotukseen, mutta sen sijaan toimitti uudet tarjoukset neljästä vaihtoehdosta.

HKL:n arvioinnin perusteella Siemensin viimeisimmät tarjoukset ovat kokonaistaloudellisesti olennaisesti huonommat HKL:lle kuin sen tekemä vastaehdotus.

Mainos