Helsingissä vedotaan vaalirauhan puolesta

Kaupunginvaltuuston kannanotossa esitetään huoli väkivallan uhan lisääntymisestä vaalityössä.

Helsingin kaupunginvaltuuston poliittiset ryhmät ovat allekirjoittaneet kannanoton vaalirauhan puolesta. Valtuuston puheenjohtajan Otso Kivekkään (Vihr) aloitteesta julkaistussa kannanotossa esitetään huoli väkivallan uhan lisääntymisestä vaalityössä. Valtuutetut korostavat vaalirauhan turvaamisen tärkeyttä.

Kannanoton sisältö on seuraava:

Mainos - sisältö jatkuu alla

Helsingin valtuuston edustajina olemme erittäin huolissamme vaaleihin liittyvän häirinnän ja jopa väkivallan uhan lisääntymisestä. Vaalityö on tärkeä osa yhteiskuntamme toimintaa. Vaalirauha täytyy turvata kaikissa tilanteissa. Useista eri suunnista on kuulunut viestejä kiristyneestä ilmapiiristä ja jopa väkivallanteoista. Maanantaina Helsingin kaupunginvaltuutetun ja eduskuntavaaliehdokkaan kimppuun käytiin vaalityötä tehtäessä. Aiemmin ulkoministeriä yritettiin lyödä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomen demokratian suuri vahvuus on siinä, että päättäjät ja ehdokkaat voivat liikkua kaikkialla kaupungissa ja tehdä vaalityötä vailla pelkoa. Helsinkiläisillä tulee olla mahdollisuus kohdata ehdokkaita ja päättäjiä ja esittää myös hankalia kysymyksiä. Tämä mahdollisuus tasa-arvoiseen kohtaamiseen ja vastavuoroisuuteen on maailman mittakaavassa ainutlaatuista.

Helsingissä olemme avanneet kaupungin toreja ja julkisia rakennuksia myös vaalikäyttöön. Haluamme, että demokratia ja sen toiminta voi näkyä kaupunkilaisten arjessa ja kaikilla on mahdollisuus osallistua päätöksentekoon yhteisistä asioista.

Me Helsingin kaupungin päättäjät kaikista Helsingin valtuustossa toimivista ryhmistä vetoamme, että vaalit voitaisiin käydä turvallisesti niin kaduilla kuin verkossa. Työskentelemme itse tämän päämäärän eteen.

Mainos